وبلاگ

سال‌‌‌‏ها موسیقی‌‌‌‏دانان درباره‌‌‌‏ اینکه تنظیم کردن موسیقی بخش غیر‌‌‌‏قابل‌‌‌‏انکاری از تئوری توطئه نازی‌‌‌‏هاست بحث و گفت‌‌‌‏و‌‌‌‏گو کرده‌‌‌‏اند.  طبق صحبت های Brain T Collinsموزیسین و محقق نُت “ ”A ۴۴۰ هرتز با اینکه استاندارد جهانی است ولی با انرژی،ریتم و هارمونی طبیعت اطراف ما هماهنگ نیست!! در این بین نت لا=۴۳۲ هرتز که به عنوان نت وِردی Verdi شناخته میشود توسط آهنگسازان معروفی همچون موتزارت (اتریشی) و وِردی(ایتالیایی) استفاده شده است. کولینز اضافه میکند که در حقیقت تفاوت بین ۴۴۰ هرتز و ۴۳۲ هرتز، تنها در ۸ لرزش در ثانیه است ! اما به نظر میرسد همین تفاوت کوچک تأثیر زیادی بر روح و روان انسان میگذارد. این یک رشد مهم در موسیقی و یک حرکت متافیزیکی محسوب میشود که صنعت موسیقی را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد.

در آپریل ۲۰۰۸ روزنامه نگار هلندی Richard huisken کمیسیونی را با نام “بازگشت به ۴۳۲ هرتز” تأسیس کرد و بیان کرد که این فرکانسِ در فرهنگ گذشته استفاده شده و  متوجه شدند که این تیونینگ در ساز قدیمی ویلن استرادی واریوس Stradivarius که توسط استرادی واری و فرزندان او ساخته شده،استفاده شده است. روش های جدید درمان،  نظرات کاربردی درمورد اینکه چه چیزی برای تارهای صوتی یک خواننده راحت‌‌‌‏تر است، ارتباطات احیا شده در ریاضی باستان و زیبایی‌‌‌‏شناسی، ارتباطات انتزاعی بیشتر برای رسیدن به نظم بالاتر، همگی با این موضوع در ارتباط هستند.

آیا آلات موسیقی باید در ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز کوک شوند یا در ۴۳۲‌‌‌‏ هرتز؟

در سال ۱۹۵۵، یک استاندارد بین‌‌‌‏المللی که در آن ۰A=44 بود برای یک پارچه ساختن گام‌‌‌‏ ساز ‌‌‌‏و ‌‌‌‏آوازهای مختلف وضع شد، که این استاندارد متفاوت با چیزی است که قبلا استفاده می‌‌‏شد و این بدین معنی است که ارتعاشات و میزان لرزش A میانی در هر ثانیه برابر با ۴۴۰ است. اما گروهی معتقد هستند که A=432 وجه دیگری از موسیقی را به ارمغان می‌‌‌‏آورد.

« ماریا رنولد »، محقق موسیقی، در کتاب خود « فواصل،گام‌‌‌‏ها،نوا و ساز‌‌‌‏و‌‌‌‏آواز » شرح می‌‌‌‏دهد، که چگونه تاثیرات مختلف تنظیم ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز و ۴۳۲‌‌‌‏ هرتز را بر روی شنوندگان آزمایش کرده است.او طی ۲۰سال از هزاران نفر در کشورهای مختلف درخواست کرد که احساس خود را در زمان گوش دادن به هر یک از تنظیم‌‌‌‏ها بیان کنند. طبق تحقیقات وی ، ۹۰‌‌‌‏ درصد افراد، تنظیم در ۴۳۲ هرتز را ترجیح دادند و زمانی که از آنها می‌‌‌‏خواست آن را توصیف کنند آنها از کلماتی همچون« کامل، صحیح، صلح‌‌‌‏آمیز و تداعی کننده خورشید » استفاده می‌‌‌‏کردند. در مقابل آنها تنظیم در ۴۴۰‌‌‌‏ هرتز را« ناراحت‌‌‌‏کننده، سکوب‌‌‌‏گر و کوته‌‌‌‏فکر »  توصیف کردند.

رنولد تحت تاثیر عارف اتریشی رودولف اشتاینر بود. اشتاینر درباره « شفافیت شیطانی » نواهای زیرتر هشدار داد و از وی به عنوان تعالی بخش معنوی حمایت کرده بود .مطالعات رنولد کارشناسی شده نبودند و همچنین آزمایشات او دوباره تکرار نشده بودند.اما به نظر می‌‌‌‏رسد هیچ دانشمندی به‌‌‏طور جدی اقدام به تکرار آزمایشات او نکرده است.

مهندس صدا « ترور کاکس » تحقیقاتی غیررسمی به ‌‌‌‏صورت آنلاین انجام داد.او از افراد خواست تا از میان قطعات موسیقی که براساس هفت فرکانس مختلف تنظیم، شبیه‌‌‌‏سازی و تغییر داده شده بودند قطعه ای را که ترجیح می‌‌‌‏دهند انتخاب کنند. او توسط جامعه آماری ۲۰۰ نفری خود متوجه شد با کمی اختلاف افراد ۴۴۰ را به ۴۳۲ ترجیح دادند. تغییرات ایجاد شده در تنظیم قطعات موسیقی موجود در این آزمایش همگی به صورت دیجیتالی اعمال شده بود و در اصل تنظیم کوک آن به صورت آکوستیک تغییر نکرده بود، با این حال مشخص نیست که آیا این مساله می‌‌‌‏تواند تفاوتی در نتیجه ایجاد کند یا خیر . زیرا رنولد اظهار کرده بود که آزمایش او فقط به وسیله آلات موسیقی آکوستیک قابل اجرا و ثمر بخش است و تمامی آزمایشاتی که قطعات موسیقی آن‌‌‌‏ها به صورت الکترونیکی ساخته شده بود با شکست روبه رو شده بود. تغییر به ۴۳۲ هرتز توسط چهره‌‌‌‏های برجسته‌‌‌‏ ای همچون خواننده تِنور ایتالیایی « لوسیانو پاواروتی »و خواننده سوپرانو ایتالیایی « رناتا تبالدی » مورد حمایت قرار گرفت. گفته شده است خواندن در این کوک فشار کمتری به تارهای صوتی خواننده وارد میکند.

فواید درمانی :

طبق گفته ی ریچارد هایسکن موزیک هایی که بر روی ۴۳۲ ساخته میشوند، لطیف تر و درخشان تر هستند و بخاطر وضوحی که ارائه میدهند،شنیدن آن ها برای گوش انسان سازگارتر است.

طبق بررسی های انجام شده این فرکانس تأثیر زیادی روی چاکرای قلب میگذارد(در یوگا هفت مرکز نیروی روحی و روانی وجود دارد،که به آنها چاکرا گفته میشود و مرکز احساسات چاکرای قلب است) .بنابراین شنیدن این نوع موسیقی اثر معنوی مثبتی بر روی شنونده میگذارد.افرادی که نمیتوانند تفاوت دو فرکانس (۴۴۰ و ۴۳۲) را از یکدیگر تمیز دهند،وقتی به موسیقی هایی گوش میدهند که با ۴۳۲ تیون شده اند احساس گرمی و لذت بیشتری را دریافت میکنند.به عکس زیر دقت کنید.شکل مولکولی آب زمانی که با دو فرکانس مختلف مرتعش میشود را مدشاهده میکنید.تصویر سمت چپ با فرکانس ۴۳۲ مرتعش شده و بسیار زیباتر و منظم تر از تصویر سمت راست است و با توجه به اینکه ۲/۳ بدن ما را آب تشکیل داده،تأثیر این فرکانس به خوبی قابل فهم است.

دلایل انتخاب ۴۴۰ هرتز به عنوان استاندارد می‌‌‌‏تواند جای بحث داشته باشد.

دمای سالن‌‌‌‏های کنسرت آمریکا در این تصمیم‌‌‌‏گیری سهیم بود. تولید کننده آلات موسیقی آمریکایی دگان مشخص کرد که ۴۴۰ هرتز مناسبترین فرکانس برای سالن‌‌‌‏های کنسرت آمریکا است. دانشمندان انگلیسی نیز این مساله را تایید کردند اما نه براساس دمای سالن‌‌‌‏های کنسرت، بلکه براساس گرمایش سازهای بادی در حین اجرا ۴۴۰ هرتز را بهترین فرنکانس انتخاب کردند.

بحث برانگیزترین دلیل اظهار شده این است که نازی‌‌‌‏ها می‌‌‌‏خواستند خشونت و استرس را توسط این تنظیم منتشر کنند.در سال ۱۹۸۸ لورن روزنفلد مقاله‌‌‌‏ای با‌‌‌‏عنوان “چگونه نازی‌‌‌‏ها موسیقی را خراب کردند” در مجله اکس‌‌‌‏کیوتیو اِنتلجنس منتشر کرد. (این مجله مربوط به جنبش لاروش است و دارای مواضع سیاسی بحث برانگیز است.)
روزنفلد اشاره کرد سخن‌‌‌‏گوی وزیر تبلیغات نازی‌‌‌‏ها جوزف گوبلز در رادیوی برلین سال ۱۹۳۹ کنفرانسی را با هدف تعیین ۴۴۰ هرتز به عنوان استاندارد تشکیل داد. این کنفرانس زمینه را برای اعلام رسمی استاندارد جدید در سال ۱۹۵۵ آماده کرد.
از آنجایی که آهنگ‌‌‌‏سازان فرانسوی مخالف تنظیم موسیقی در ۴۴۰ هرتز بودند هیچ‌‌‌‏یک از آنها به این کنفرانس دعوت نشدند. روزنفلد در گزارش خود نوشت : « افراد دیگری مانند رنه دامسنیل که یکی از طرفداران تنظیم در فرنکانس پایین تر بود نیز کنگره لندن را یک قرار از پیش تعیین شده می‌‌‌‏دانست و اعلام کرد : مسئولان برپایی این کنگره ابتدا از موسیقی‎‌‌‌‏دانان، مهندسان صدا، سازندگان سازها، فیزیکدانان و غیره سوال می‌‌‌‏کردند که با تنطیم ۴۴۰ هرتز موافق هستند یا نه و افرادی که موافق نبودند به این کنگره دعوت نمی‌‌‌‏شدند. »

روزنفلد هیچ نظری درمورد انگیزه‌‌‌‏ نازی‌‌‌‏ها برای تنظیم در ۴۴۰ هرتز بیان نکرد، به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که ایده‌‌‌‏ مطرح شد.

A=432 ترویج خشونت بعدها توسط طرفداران رابرت دوسالت بیان کردند:  A=4باتوجه به گفته‌‌‌‏های روزنفلد موسیقیدان فرانسوی و طرفدار ۳۲ « مخالفین من بیان کردند که آمریکایی‌‌‌‏ها به‌‌‏خاطر موسیقی جاز خواستار تنظیم در ۴۴۰ هرتز بودند. [‌‌‌‏و گام‌‌‌‏ را به ۴۴۰ و فرای آن تغییر دادند.] و ما باید با آنها منطبق باشیم. این مساله برای من بسیار شوکه کننده بود که موسیقی‌‌‌‏دانان و خوانندگان ارکستر ما به این دلیل باید تابع نوازندگان موسیقی جاز که در آن سوی اقیانوس اطلس هستند باشند. اولویت با منافع تجاری است و هنرمندان مجبور به کناره‌‌‌‏گیری هستند.

گذشته از مباحث سیاسی و تجاری، تنظیم در ۴۳۲ هرتز باعث ایجاد مباحث دیگری نیز شد، عده‌‌‌‏ای ادعا می‌‌‌‏کردند ۴۳۲ هرتز برای بدن انسان مفید‌‌‌‏تر و این عددی خاص و حتی عرفانی است.

تنظیم در ۴۳۲ هرتز نتایج مثبتی بر آب داشته است. از آنجایی که بخش عمده‌‌‌‏ای از بدن ما را آب تشکیل می‌‌‌‏دهد می‌‌‌‏تواند تاثیر مشابهی بر بدن ما نیز داشته باشد. این بخشی از دلایلی است که ادعا می‌‌‌‏شود موسیقی تنظیم شده در ۴۳۲ هرتز می‌‌‌‏تواند خواص درمانی داشته باشد.  جان استوارت ریید آلت موسیقی جدیدی به اسم سایمسکوپ ساخت و از آن در زمینه مطالعات و تحقیقات خود که با عنوان سایمتیکس شناخته شده است استفاده کرد.

سایت رسمی سایمسکوپ اینگونه سایمتیکس را توضیح میدهد « علم صدا قابل مشاهده شد. »

 ریید تاثیر A=432 هرتز بر روی آب را به درخواست برایان تی کالینز که از طرفداران مشهور A=432 است توسط سایمسکوپ آزمایش کرد. کالینز پاسخ ریید را منتشر کرد : « هر زمان که ما تصویر را ثبت می‌‌‌‏کردیم، فرکانس ۴۳۲ به شکل مثلث ظاهر می‌‌‌‏شد. فکر کردیم که سایمسکوپ دارای مشکل است اما بعد از انجام آزمایش به مدت بیشتر از یک ساعت متوجه شدیم که عدد ۳ به طریقی جهانی مربوط به ۴۳۲ هرتز است. » سایمتیکس الگوهایی که توسط تنظیم ۴۳۲هرتز ایجاد شدند را بسیار زیباتر و خوشایند تر از الگوهای بوجود آمده توسط ۴۴۰ هرتز نمایش می‌‌‌‏داد. اما میلتون مرمیکیدز که یک آهنگساز است در وبلاگ خود اشاره کرد که ظرفی که آب در آن بوده می‌‌‌‌‏تواند بر نتیجه آزمایش تاثیر داشته باشد. او اضافه کرد« بعضی از ظروف الگوی زیباتری با ۴۳۲ هرتز نسبت به ۴۴۰ هرتز ایجاد می‌‌‌‏کنند و بعضی از ظروف می‌‌‌‏توانند کاملا نتیجه عکس بدهند. »`

آیا ۴۳۲ یک عدد خاص است؟

ادعاهای سرسختانه ای که بیان می‌‌‌‏کنند ۴۳۲ یک عدد ویژه است برای دفاع از خود نیازمند یکسری محاسبات عددی هستند. یکی از ادعاهای ساده در این مورد که ۴۳۲ عدد ویژه‌‌‌‏ای است بخاطر آن است که این عدد ریشه دوم سرعت نور است. در واقع ریشه دوم سرعت نور حدود ۶۰/۴۳۱ است، اما این عدد خیلی نزدیک به ۴۳۲ است. قطر خورشید حدوداٌ ۸۶۴۰۰۰ مایل است که آن حاصل ۴۳۲۰۰۰×۲ است. قطر ماه تقریبا ۲۱۶۰ است که حاصل تقسیم ۴۳۲۰ به ۲ است. متوجه شدیم که ضرب و تقسیم برای بدست آوردن مقادیر مرتبط به عدد ۴۳۲ مورد نیاز است.
مثالی پیچیده‌‌‌‏ و تخصصی‌‌‌‏تر توسط کالینز ارائه شد” ارتباط عدد ۴۳۲ با استون‌‌‌‏هنج و ۹۲۰/۲۵ سال گردش صفوف مداری اعتدال، کاملا واضح است. او طبق این الگو عمل کرد، ابتدا عدد ۳۶۰ را به تعداد سنگ‎های هر حلقه تقسیم و سپس ۹۲۰/۲۵ را بر عدد بدست آمده تقسیم کرد. نتیجه انجام این دسته‌‌‌‏بندی‌‌‌‏ها عدد مرتبطی به ۴۳۲ نبود.( او بیان کرد که ممکن است آن اعداد ویژه‌‌‌‏ کیهانی دیگری باشند.)

تنها حلقه حاوی ۶۰ سنگ مربوط به ۴۳۲ است.« دایره دوم از ۶۰ سنگ تشکیل شده است. با تقسیم محیط دایره، که ۳۶۰ درجه می‌‌‌‏باشد بر تعداد سنگ‌‌‌‏ها که ۶۰ می‌‌‌‏باشد زاویه هر سنگ با سنگ مجاور آن ۶ بدست می‌‌‌‏آید. زمان لازم برای پیشروی اعتدالین ۲۵۹۲۰ سال می‌‌‌‏باشد. با تقسیم ۲۵۹۲۰، بر ۶ رقم ۴۳۲۰ بدست می‌‌‌‏آید. با فرض اینکه دایره دوم که از ۶۰ سنگ تشکیل شده است برابر ۲۵۹۲۰ سال باشد، هر سنگ معادل ۴۳۲ سال می‌‌‌‏باشد. »

توضیحات بیشتری درمورد این آزمایش وجود دارد، اما این کافی است که نشان دهد ادعاهایی که بیان می‌‌‌‏کنند ۴۳۲ یک عدد ویژه است بر پایه و اساس یکسری عملیات ریاضی است. ممکن است ۴۳۲ دارای یکسری ویژگی باشد ولی این ویژگی‎‌‌‌‏ها به طرز واضح و شفافی آشکار نیستند – به نظر می‌‌‌‏رسد حتما شخصی باید به‌‌‏دنبال آن بگردد تا بتواند آن را پیدا کند.

همچنین ادعا شده که نوازندگان باستانی در یونان و مصر و تمدن‌‌‌‏های دیرین دیگر نیز سازهای خود را براساس ۴۳۲ هرتز کوک و تنظیم می‌‌‌‏کردند، هرچند اپک تایمز نتوانست هیچ مدرک قابل استنادی در این زمینه پیدا کند. در تاریخ معاصر قبل از وضع ۴۴۰ هرتز به‌‌‏عنوان استاندارد بین‌‌‌‏المللی، نوازندگان از فرکانس‌‌‌‏های مختلفی برای کوک و تنظیم استفاده می‌‌‌‏کردند.

اینکه ۴۳۲ یک عدد ویژه کیهانی باشد یا باعث ایجاد اثرات سودمندی بر آب داخل بدن شما شود، هیچکدام اهمیت این را ندارد که آیا تنظیم ۴۳۲ مورد پسند و ترجیح شما هست؟ تاثیر موسیقی برای شما بیشتر یک مساله ذهنی است تا یک مساله فیزیکی. « ایوان یاناکیو » رهبر ارکستر بین‌‌‌‏المللی در بلغارستان توسط یک نوازنده ویولن‌‌‌‏سل قطعه”Cello suite no.1 in Gmajor” از باخ را در ۴۳۲ تنظیم و اجرا کرد. او در مصاحبه سال گذشته خود با مجله Vice’s motherboard بیان کرد : « این تنظیم حس تازه ای داشت و یک شاهکار بود، ارتعاش آن مثل یک عشق و نور خالص فضای اتاق را پر کرده بود. » یانا کیو در سال ۲۰۱۳ برای منتشر کردن ۴۳۲هرتز ارکستری تاسیس کرد که اقدام به اجرا قطعات در ۴۳۲هرتز می‌‌‌‏کند.

دکتر دیانا دویچ روانشناس ادراکی و شناختی دانشگاه سن دیگوی کالیفرنیا که درمورد روانشناسی موسیقی مطالبی نوشته است. در مصاحبه با مجله Motherboard علاقه خود را برای انجام آزمایش‌‌‏های مشابه به آزمایشات رنولد برای بررسی کردن انتخاب مردم اعلام کرد. تنظیم ۴۳۲ و ۴۴۰ هرتز هر دو در حال اجرا شدن هستند. ممکن است استاندارد به واسطه یک نتیجه تغییر کند، ولی اگر تغییر نکرد، افراد با هر سلیقه‌‌‌‏ای می‌‌‌‏توانند از تنظیم مورد علاقه خود لذت ببرند.

گذشته ی فرکانس ۴۳۲ هرتز :

آناندا بوسمن ananda bosma  موزیسین و محقق بین المللی،میگوید که در سازهای قدیمی مصری از این تیونینگ استفاده میشده است همچنین موزیسین های یونانی در سازهای خود به طور دائم فقط از این فرکانس استفاده میکرده اند.

یوناییان در افسانه های خود بیان کرده اند که اورفئوس،خدای موسیقی،پس از مرگ دوباره زنده شد و به موسیقی ادامه داد و گفته اند که او نیز از این فرکانس استفاده میکرده است!

و اما جوزپه وِردی Guiseppe Verdi آهنگساز ایتالیایی آهنگ های خود را دقیقا بر روی ۴۳۲ هرتز تنظیم میکرده،او این کار را به این دلیل انجام میداده زیرا اعتقاد داشته که این تیونینگ برای اُپرا بسیار مناسب است و به همین دلیل اسم نُت A با فرکانس ۴۳۲ را “وردی-Verdi” گذاشته اند.

اما سوالی که پیش می آید این است که با توجه به اهمیت این تیونینگ و فواید استفاده از این فرکانس،چرا موسیقی مدرن و امروزی استفاده از آن را تقریباً فراموش کرده است؟

جواب این سوال برمیگردد به سال ۱۸۸۵ که در آن سال تصمیم گرفته شد فرکانس استاندارد جهانی برای نُت لا ۴۴۰ هرتز باشد.یک سال قبل از اینکه این تصمیم گرفته شود، جوزپه وِردی،نامه ای به کمیسیون موسیقی دولت ایتالیا ارسال کرد که متن نامه اینگونه بود :

“چون که فرانسه استاندارد جدیدی را وضع کرده،من پیشنهاد میدهم که ما باید از این سرمشق پیروی کنیم و به صورت رسمی تقاضا دارم که ارکسترهای مختلف شهرهای ایتالیا از قبیل میلان تیونینگ را کاهش دهند.اگر کمیته ی موسیقی موافقت کند بنابر ضروریت های ریاضی،ما باید ویبراسیون را به ۴۳۲ کاهش دهیم.این اختلاف خیلی کم است و تقریبا برای گوش قابل تشخیص نیست ولی من خودم را با اشتیاق با آن وفق دادم”

متاسفانه موزیسین بزرگ در تلاش خود ناموفق بود.

پس ازآن در سال ۱۹۱۷ فدراسیون موزیسین های آمریکا پیچ استاندارد نت A را ۴۴۰ هرتز اعلام کرد و در طی دهه ی ۱۹۴۰ با ساختن موزیکهایی با این تیونینگ آن را جهانی کردو در نهایت در سال ۱۹۵۳ این فرکانس،استاندارد ISO 16 را دریافت کرد و باعث شد ۴۳۲ هرتز به فراموشی سپرده شود.

شمن ها از فرکانس ۴۳۲ هرتز در آوازها و سرودهای آیینی خود استفاده می کنند. همچنین آیین های دیگر مانند بودیسم هم توسط ابزار آلات مراقبه مانند کاسه تبتی فرکانس ۴۳۲ هرتز را تولید می کنند و به آرامش در طی مدیتیشن دست پیدا می کنند. آزمایشان کلینیکی مختلفی برای استفاده از این فرکانس طبیعت برای شفادهی فیزیکی بدن مانند افزایش سرعت رشد پوست انجام شده است مانند آزمایش جان فیالا. این ها در حالی است که فرکانس غیرطبیعی و مضر فعلی شهرها ۴۴۰ هرتز است و منشا این انتخاب به زمان نازی های آلمان باز می گردد که این فرکانس را به عنوان فرکانس عادی و پذیرفته شده برای آگاهی انسانها معرفی کردند. حدود ۲۳۰۰۰ موسیقی دان فرانسوی به این انتخاب اعتراض کردند. عجیب تر اینکه آمریکا در سال ۱۹۵۰ فرکانس ۴۴۰ هرتز را برای ابزارهای موسیقی، تلویزیون و رادیو رسمی اعلام کرد. تحقیقاتی که لئونادرد هورویتز بر روی فرکانس ناسالم ۴۴۰ هرتز انجام داد نشان داد که موسیقی های دارای این فرکانس در تعارض با انرژی حیاتی انسان خصوصا در ناحیه بین انتهای ستون فقرات تا چاکرای قلب است. ولی در عوض چاکراهای بالای قلب تحریک می شوند و باعث افزایش ایگو، غالبیت نیمکره چپ مغز و جدایی قلب و ذهن می گردد. بسیاری از موسیقی دانان به صورت شهودی فرکانس ۴۳۲ و ۴۴۴ هرتز را برای موسیقی های خود بهتر دانسته و معتقدند باعث آرامش روانی بیشتری می گردد. همچنان برخی محققان بر روی اثرات این فرکانس ها بر روی افزایش میزان عشق و بهبود چاکرای قلب تحقیق کردند و به این نتیجه رسیدند که از هر ۵ نفر، ۴ نفر به این فرکانس ها واکنش مثبت چشمگیر نشان داده است. برای موسیقی دانانی که می خواهند موسیقی های بهتری را برای هماهنگ کردنچاکرا ها بسازند جدول زیر می تواند کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

این وب سایت از کوکی استفاده می کند و از داده های شخصی شما می خواهد تا تجربه مرور شما را افزایش دهد.